Počet výsledků: 6

Otevřít filtraci

Doplněk stravy je potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním (tzn. výživovým) nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích. Z výše uvedeného vyplývá, že doplňky stravy jsou potraviny a vztahují se tedy na ně příslušná ustanovení potravinového práva. V praxi to znamená, že subjekt, který vyrábí, dováží nebo uvádí doplněk stravy do oběhu (a to jakoukoliv formou – např. zásilkový prodej, internetový obchod apod.), je považován za provozovatele potravinářského podniku, se všemi z toho vyplývajícími důsledky. Provozovatel potravinářského podniku, který uvádí doplněk stravy, je povinen před jeho prvním uvedením na trh učinit oznámení (tzv. notifikaci) na Ministerstvo zemědělství. Zdravotní nebo výživové tvrzení, které je uváděno na doplňku stravy, musí splňovat definici zdravotního/výživového tvrzení, tzn. že potravině nebo její složce jsou připisovány příznivé zdravotní nebo výživové vlastnosti. Viz také nutriční doplňky, proteinové doplňky stravy, spalovače tuků.

Veganská strava spočívá v konzumaci potravin výhradně rostlinného původu (například zeleniny, obilovin, ořechů a ovoce). Jinými slovy, vegani nejedí maso, ryby, vejce, mléko, med ani výrobky z těchto potravin. Z těchto důvodu vegani mohou trpět nedostatkem některých omega-3 mastných kyselin s dlouhým řetězcem (nejčastěji DHA a EPA), vitaminu B12, vitaminu D, vitaminu B2, vápníku, železa, jodu, zinku a selenu. Lidé, kteří se rozhodnou trvale přejít na veganskou stravu, by se měli poradit s odborníkem specializujícím se na tento typ výživy – ideálně s dietologem, případně kvalifikovaným výživovým poradcem. Dále by měli užívat doplněk stravy s obsahem vitaminu B12, dbát na dostatečný přísun dalších důležitých živin a v případě potřeby rovněž užívat doplňky stravy s obsahem těchto živin. Kromě toho by měl hladinu těchto kritických živin pokud možno v pravidelných intervalech kontrolovat lékař. Viz také vegetariánská strava.

Vegetariánská strava vynechává z jídelníčku všechny nebo některé typy potravin živočišného původu. Vegetariáni obvykle mají poměrně zdravý životní styl – nekouří, sportují, konzumují hodně antioxidantů, vitaminu C, flavonoidů, nenasycených mastných kyselin, karotenoidů, pektinů a obecně vlákniny. Ve stravě mají méně nasycených mastných kyselin a cholesterolu. U vegetariánů bývá menší výskyt diabetu mellitu 2. typu, nižší hladina cholesterolu a méně častý výskyt hypertenze, obvykle jsou i štíhlejší (to však neznamená, že se nevyskytují obézní vegetariáni). Pečlivě sestavený vegetariánský jídelníček, který je v souladu s potravinovou pyramidou, může zajistit zdravou, vyváženou stravu s dostatečným přísunem všech potřebných živin. S vynecháváním dalších a dalších skupin potravin se nicméně riziko nedostatečného příjmu některých živin zvyšuje. Jedná se zejména o omega-3 mastné kyseliny, vitamin B12, železo, vitamin D, vápník, jod, vitamin B2 a zinek. Existují různé formy vegetariánské stravy. Vzájemně se liší tím, které potraviny nebo skupiny potravin člověk ve své stravě vynechává. Nejčastěji uváděné formy vegetariánství jsou přehledně shrnuty následující tabulce. Tabulka: Porovnání vybraných forem vegetariánství a semivegetariánství   rostliny mléčné výrobky vejce ryby a mořské plody drůbež ostatní druhy masa (hovězí, vepřové apod.) vegetariánství laktoovovegetariánství ano ano ano ne ne ne ovovegetariánství ano ne ano ne ne ne laktovegetariánství ano ano ne ne ne ne veganská strava ano ne ne ne ne ne semivegetariánství flexitariánství ano ano ano někdy někdy někdy pollotariánství ano někdy ano ne ano ne pescetariánství ano někdy někdy ano ne ne Viz také veganská strava a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz vegetarián.

Zdravá strava je taková strava, která pomáhá udržovat nebo zlepšovat celkový zdravotní stav. Zdravá a vyvážená strava obsahuje všechny potřebné živiny a tělo z ní získává dostatek energie. Viz také vyvážená strava.

Vyvážená strava (někdy též „smíšená strava“) je taková strava, která se skládá z různých druhů potravin (v ideálním případě živočišného i rostlinného původu) a poskytuje dostatečné množství živin, které jsou nezbytné pro dobré zdraví. Viz také zdravá strava.

Proteinové doplňky stravy jsou koncentrované zdroje proteinů (bílkovin) z potravin živočišného nebo rostlinného původu, jako jsou mléčné výrobky, vejce, rýže nebo hrách. Jedná se speciální typ doplňků stravy a nabídka těchto produktů je velmi široká. Vzájemně se od sebe liší nejen zdrojem proteinů, ale i aminokyselinovým složením a potenciálními přínosy pro lidské tělo. Proteinové doplňky stravy se těší poměrně velké oblibě zejména u sportovců, kteří jejich prostřednictvím chtějí dosáhnout růstu svalové hmoty. Nicméně jako u každého jiného doplňku stravy je vhodné jejich užívání předem konzultovat s lékařem, nebo alespoň s kvalifikovaným výživovým poradcem. Příliš vysoký příjem proteinů totiž zatěžuje metabolismus a ledviny. Neodborné užívání proteinových doplňků stravy může kromě toho vést ke zvýšenému vylučování vápníku a fosfátů močí – a důsledkem může být snížení hustoty kostní hmoty (!). Viz také proteiny (bílkoviny), doplněk stravy.

Zobrazeno 1 až 6 z 6

Počet výsledků